مکانیزم خوردگی فولاد

مکانیزم خوردگی فولاد

گروه صنعتی کالیمورا در جهت بررسی رفتار سازه های بتنی در ساختار استخر های بتنی آب و همچنین مخازن بتنی آب و استخر های پرورش ماهی ، تاثیر نانو مواد آب بند ونانو مکمل بتن در جهت افزایش کیفیت ساخت و ایجاد دوام بالا در این گونه سازه ها مطالب تخصصی را در سایت این گروه قرار داده است که باشد با مطالعه وبررسی این مطالب در جهت افزایش اطلاعات کاربران عزیز قرار گیرد.

 اگر غلظت كلرايد در سطح آرماتورها از مقدار مشخص بیشتر شود،  باعث از بین رفتن لايه محافظ آرماتورها می شود. سپس با  توجه به اينكه يون های آهن تمايل بيشتری به جذب يون های كلرايد نسبت به يونهايی مانند -OH دارند و با سرعت بيشتری با يون های كلرايد تركيب شده و توليد FeCl2 می کنند و  FeCl2 تولید شده با آب وارد واكنش شده و به صورت اسيد هيدروكلريک ناپايدار در می آيد.

سپس اين اسيد ناپايدار ضمن كاهش شديد PH محيط به يون های كلرايد تجزيه می شود يون های كلرايد باز توليد شده نيز دوباره با يون های آهن وارد واكنش شده و سيكل توليد اسيد ناپايدار و خارج كردن بيشتر يون های آهن ادامه می يابد و خوردگی به علت  عدم تعادل الكتروشيميای در سطح فولاد توسعه بيشتری پيدا می كند. با آنکه خوردگی فولاد یکی از شدیدترین آسیب های سازه های بتنی می باشد اما می توان با استفاده از مواد افزودنی مانند ژل های میکرو سیلیس و روان کننده ها که علاوه بر بهبود خواص دیگر موجبات آب بندی سازه را فراهم می آورند بر این مشکل فائق آمد.


این مواد در وهله ی اول  ترک ها را کاهش و سپس نفوذپذیری را می کاهند که درنتیجه مواد خورنده سخت تر به میلگردها می رسند. همچنین واترپروف های پودری و مایع نیز جسم بتن را آب بند کرده و مانع از نفوذ آب می شوند و به نوعی بتن را آب گریز می کنند، به زبان ساده تر با نفوذ آب در سطح بتن و ایجاد اسید خورنده، میلگردهای فلزی شبکه ها با رطوبت سطحی بتن باعث تجزیه شدن (زنگ زدگی) شبکه های فلزی و در نتیجه با عث ایجاد ترک های مویی بر سطح بتن و نهایتا تخریب سازه های بتنی میشود که استفاده از نانو مکمل نانویی کالیمورا به دلیل ایجاد ساختار آب بند بتنی و یا ایجاد لایه های آب بندی اصولی با نانو مواد در جهت افزایش دوام و عمر سازه های بتنی تاثیر به سزایی دارد و با نفوذ و پرکردن ترک های مویی سبب افزایش طول عمر سازه ها و استخر های بتنی میشود و علاوه برایجاد ساختار های آب بند با دوام وبا توجه به ساختار نانو مواد که همساز با محیط زیست می باشد از آلوده نمودن آب موجود در مخزن ها و استخر های پرورش ماهی و مخازن ذخیره آب شرب به مواد شیمیایی جلوگیری نموده و هیچ گونه تغییری را در آنالیز آب ایجاد نمی کند.


از این رو علاوه بر ایجاد لایه های آب بندی به صرفه و با استفاده از روش های کاربدی گروه صنعتی کالیمورا و همچنین مشاوره رایگان در جهت ساخت و آب بندی استخر های پرورش ماهی و مخازن بتنی آب شرب و همچنین استخرهای ذخیره آب در نتیجه گیری مطلوب ایجاد اینگونه سازه ها نقش به سزایی دارد. روش های آب بندی در ادامه مطالب در سایت گروه صنعتی کالیمورا قابل مشاهده می باشد و همچنین جهت استفاده از مشاوره و کارهای اجرایی با مجری رسمی گروه صنعتی کالیمورا در تهران تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *